Kapela

Aleš Brichta band

Po letech strávených u Arakainu se Aleš Brichta rozhodl z této kapely odejít a vybudovat si skupinu novou. Jeho rozhodnutí bylo tuzemskou hudební událostí roku 2002 a názory různých osobností na tento krok je možno si poslechnout na DVD Arakainu 20 let natvrdo, jako bonus k záznamu posledního koncertu Arakainu s tímto zpěvákem.

Aleš Brichta měl určitě z čeho při budování vlastního souboru čerpat, neboť již od roku 1994 vydával paralelně se svým působením v Arakainu sólové desky, kdy již na první desce Růže pro Algernon spolupracoval jak se svým spoluhráčem z “Áček” kytaristou Mirkem Machem, který vznik Alešova sólového projektu v podstatě inicioval, tak i s baskytaristou Karlem Adamem a bubeníkem Danielem Hafsteinem, čímž bylo položeno i jádro budoucího Abbandu (který ovšem vykrystalizoval až za deset let); na druhé desce Ráno ve dveřích armády spásy pak do týmu přibývá kytarista Petr Roškaňuk a klávesák Zdeněk Vlč.

Krátce poté, co Arakain v roce 2003 natáčí již s novým zpěvákem Petrem Kolářem desku Metalmorfóza, nahrává Aleš Brichta svou první desku “po odchodu”, a sice Anděla posledního soudu, který je však ještě počítán do řady Brichtových klasických sólovek. Historie nové Brichtovy skupiny má ještě svoje intermezzo v krátkou dobu trvajícím projektu Grizzly, který však vydal pouze jedno EP (!New Spirit!, 2003). Brichta údajně zamýšlel hrát podobnou muziku jako Motörhead, ale prý se nesetkal s pochopením svých spoluhráčů.

Možná i proto započíná léty 2004 a 2005 koncepce skupiny Aleš Brichta Band, později zkráceně též Abband, která navazuje na charakteristický styl Brichtových sólovek. Aleš Brichta Band se uvedl v roce 2006 monumentálním projektem Divadlo snů, které vyšlo ve dvou edicích, 2 CD a limitovaná edice 2CD + DVD – tato za mimořádně příznivou cenu 399 Kč. Na zvukovém dvojdisku se kapela prezentovala celkem 29 (!) novými písněmi, o něž se podělilo rovných deset autorů, z toho čtyři externí (z 9 původců hudby nejvýrazněji, deseti skladbami, přispěl Petr “Blackie” Hošek, výhradním autorem textů je samozřejmě Brichta).

Album přineslo celou řadu hitů, vedle klipového Peklo už čeká též ploužák Svoboda, Herešovy Nebeské jezdce, říznou Já jsem atd. Celkově se 2CD vyznačuje výrazně plným, značně dobrým kytarovým zvukem, z pohledu širšího kontextu Brichtovy tvorby je překvapivě tvrdé a nutno podotknout, že dle ohlasů na webových stránkách Aleše Brichty (www.brichta.cz) představuje již dnes pro celou řadu fanoušků naprosto kultovní projekt.

Členství v orchestru Abbandu se touto deskou rozrostlo o již jmenovaného Petra Hoška a Miloše “Mimiho” Knoppa, tedy alternující kytaristy, na osm členů; Hošek však krátce po natočení této desky Abband z organizačních důvodů (zejména vzdálenost mezi Prahou a Brnem) opouští, stejně jako Mirek Mach. Bonusové DVD obsahuje kromě videoklipů natočených na Brichtovy sólové písně (krom profláknutých písní Barák na vodstřel a cover-verze maďarské Omegy Dívka s perlami ve vlasech též např. mysteriózní Sirael, náladovku Jednou to pochopíš nebo vynikající cover Thin Lizzy – Mooreovy Pláč spálí smích, v duetu s Pavlou Kapitánovou (R.I.P.) rovněž několik živých nahrávek skladeb z Brichtových projektů, většinou však bohužel s příšerným zvukem, plus bonusy.

Z hlediska nové kapely je však důležité, že na DVD nechybí rozhovory s jednotlivými členy Abbandu, jimiž se osvětluje jednak jejich individuální hráčská kariéra, jednak právě okolnosti vzniku Aleš Brichta Bandu. Další desku vydává Abband – po letech Aleše Brichty pod křídly Popronu – u Sony BMG: vychází v dubnu 2007 a jmenuje se Nech si to projít hlavou. Přestože na albu jako nový člen Abbandu hraje Jiří Urban ml., totiž syn kytaristy Jiřího Urbana z Arakainu, přičemž kytarový rukopis syna je tak říkajíc velmi otcovský, myšleno arakainovsky laděný, album ve svém souhrnu není tak tvrdé jako Divadlo snů, spíše kontrastně střídá tvrdší polohy s těmi melodičtějšími a celkově je hudebně barevnější.

K CD byl natočen na Brichtovu vydařenou píseň s exekutorskou tématikou Když po tobě jdou skvěle pointovaný klip, v němž si bez nároku na honorář zahráli mj. Jiří Pomeje a Roman Skamene. Rádiově prorazil ploužák Zůstaň se mnou, koncertní hitovkou se stala rytmická Budeme rejdit. Po vydání desky skupinu opouští Daniel Hafstein, jehož nahrazuje mladý talentovaný bubeník Lukáš Pavlík.

V dubnu 2008 kapela vítězí v pořadu České televize Souboj hitů s cover verzí známé písně Hvězda na vrbě, která poprvé vyjde na 2CD Aleše Brichty Best Of vydaném v květnu 2008 při příležitosti uvedení této rockové osobnosti do Beatové síně slávy. Skupina Abband, která velmi pilně vystupuje jak koncertech, tak na letních festivalech, kde bývá zpravidla headlinerem, ale též při příležitosti různých městských slavností, v současnosti připravuje svoje další album, které by mělo vyjít na podzim 2008.

Novým albem se stává album Deratizer a pro titulní píseň je Aleš v “okurkové novinářské sezóně” nařknut z racistického podtextu této skladby. Je pravda, že si Brichta nikdy servítky nebral a viděl li problém, pral to hlava nehlava. Díky této “umělé rasistické” kauze zná text Deratizera prakticky přes noc celý národ. V roce 2010 se rozklíží na pár hodin celý ABBand, aby jako bájný pták Fenix vstal z popela ještě lepší.

V kapele zůstává mimo hlavního protagonistu ještě nestor Karel Adam, a zůstal muž, který obsluhuje bicí artelérie, muž s bohatou a pestrou hudební minulostí…Klauda Kryšpín. Klávesy vzaly za své a kypela dále vystupuje bez nich a na post kytaristů jsou pozvání Matěj Máča Matejčik a Zbyněk Haase – kdysi uderné kytarové komando z Motorbandu. S absencí kláves zvuk ABBAndu dostává kovový nádech.

Nad tvrdou muzikou nadále excelují Brichtovy texty. Na začátku podzimu vychází zatím poslední počin ABBAndu – Grizzly. Albem je celé nazpívané v angličštině a mimo vlastních kousků zde najdeme úlitbu skupině Lucie, Motorband, Lucifer´s Friend a tradiční Omega. Album se pokřtí jak jinak než v BumBaru. Rok 2010 zakončí ABBAnd velkým turné s legendárními Slade a vše vyvrcholí tradičními Rockovými vánocemi na populární, metalové Barče…

Dědek. použito materiálu metalmitas